Как да наблюдаваме режима на речта със забавяне на развитието на речта (SRR)

Полезно

Ако детето не говори до тригодишна възраст, ограничено до няколко думи или срички, това е причина да се свържете с логопед. Специалистът ще прегледа детето и ще каже на родителите дали има нещо, от което да се притесняват. Ако се потвърди изоставането в развитието на речта, е необходима консултация с невролог, в някои случаи и с аудиолог, за да се изключи увреждане на слуха.
Какво трябва да направят родителите?

По правило възрастните много се страхуват да признаят проблемите на детето. В самия статут на „ЗРР“ обаче няма нищо лошо. Това е просто потвърждение на факта на проблема. И колкото по-скоро започне корекционната помощ, толкова по-големи са шансовете за пълно премахване на забавянето.

При ZRR интелигентността не страда. Ако обаче детето не бъде подкрепено, тогава в допълнение към говорните нарушения ще има изоставане в развитието на други психични функции. Това са памет, внимание, възприятие и други.

Липсата на пълноценна устна реч пречи на изграждането на контакти с други деца. Това води до смущения в социалното развитие. Освен това дете в предучилищна възраст с непокътнат интелект осъзнава своята малоценност. Това води до факта, че той става изолиран, раздразнен, ядосан.

В някои случаи RDD се проявява в агресия към други деца и възрастни. Това води до конфликти в екипа. С течение на времето се развива комплекс за малоценност при дете в предучилищна възраст с ADHD. В училище ще му бъде трудно да учи и да се сприятелява със съученици.
Правила за общуване с дете

Родителите са едни от основните помощници на логопеда. Ако детето има ZRR, тогава за него е трудно да овладее устната реч. И възрастните са длъжни да му помогнат в този труден въпрос.

Режимът на реч е строги правила за комуникация. Ако ги следвате, можете да подобрите речта на детето. Например, никога не вдигайте шум. Не включвайте фона на видеото в сайтовете или телевизора. В такъв поток за детето е много трудно да различи звуците на речта и в тишина той ще се съсредоточи върху непознат източник на шум и ще го изолира.

В същото време малко трябва да се каже. Ако детето в предучилищна възраст е непрекъснато в потока на речта, тогава тя се слива в един шум. Той спира да обръща внимание на звуците. Трябва да говорите ясно и кратко. Не използвайте сложни многоетапни структури. Не забравяйте да подчертаете думите с интонация. Можете дори леко да преувеличите насладата или радостта.

В началния етап използвайте прости думи от 2-3 срички. Въвеждайте постепенно нови думи. Не бързайте с нещата. В този случай не можете да изкривите имената. Кажете „кола“, но не и „бибика“.

Винаги хвалете детето си за това, което казва. Дори ако думите съдържат грешки. Например, вместо „сън“ – „седна“. Важно е да се поддържа и одобрява речевата дейност. В началния етап качеството на речта няма значение.

Не забравяйте, че няма смисъл да провеждате класове с дете в предучилищна възраст. По-добре да играем. Безкрайното „повтаряне“ само ще предизвика раздразнение. Не забравяйте да използвате играчки – тогава думите ще станат визуални.

Не забравяйте да водите дневник на наблюденията. Тогава ще видите напредък. Без записи можете да забравите какво е било дете в предучилищна възраст и какво е станало.