Как да спасим лековерните и искрени тийнейджъри от неприятности?

Идеи Съвети

Свикнали сме с думата „тийнейджър“, свързана с активни, нагли, демонстративни, конфликтни млади хора. Изглежда, че юношеството е свързано с постоянни противоречия и проблеми. Съществуват обаче напълно различни деца: доверчиви, искрени, уверени в добротата на света около тях. Това е страхотно, но такива тийнейджъри по правило не могат да правят разлика между лъжа и истина, отстояват се, казват „не“ навреме. Опасно е да бъдеш мил и доверчив. Тези деца се нуждаят от помощ.

До определена възраст децата могат да бъдат забранени от нещо: на лековерното дете биха могли да бъдат определени редица правила, които той безспорно следва, но за тийнейджър забраните не действат.

Опасностите по света

Искрените деца, неспособни да лъжат и предават, вярват, че целият свят е един и същ и че никой не може да ги измами или обиди. Поради възрастта тийнейджър се стреми към всичко ново, иска да научи и да опита всичко, особено ако някой от неговите връстници го посъветва да го направи. Интересува се от необичайни хора, нова информация, житейски опит и лековерността не прави възможно филтрирането на доброто и злото, истината и лъжата.

Овладявайки света, децата се научават да взаимодействат, да разрешават конфликти, да правят разлика между черно и бяло. Най -често злото, предателството, предателството, болката се научават чрез личен опит. И тогава или тийнейджърът се закалява, или поема зло върху себе си. Не всички деца се справят с тези преживявания, като станат насилствени и огорчени. Те са уверени, че това е реалността на света. Някой се справя, като филтрира собствената си комуникация с другите, а някой изпада в беда, без да е научил житейски урок.

Лошо влияние

Най -често юноши, чиито родители:

– свръхзащитно се грижи за деца;
– взели решения, без да вземат предвид мнението на децата;
– постоянно наблюдавани деца, без да се формира независимост;
– не са били включени в живота на детето, не са се интересували от вътрешния му свят.

Тийнейджър не знае как да взема решения сам, но възрастта му диктува приоритета на мнението на връстниците си и желанието за нещо ново.

Опасността може да ви чака навсякъде:

Интернет и телевизия. Съвременната телевизия е толкова обзета от жестокост и вулгарност, че създава усещане за нормалността на това състояние. Филмите са пълни с наркотици и убийства, токшоута обсъждат предателство и силата на парите. Има толкова много от него, че изглежда всички живеят по този начин. И ако не го направите, значи сте различни.
Истинска комуникация. Тийнейджърите се стремят към лидерство и лидерство. Те опознават себе си и търсят своето място в живота. Преди това те бяха удобни под крилото на родителите си, но не и сега. Той се интересува от истинска комуникация, особено ако наблизо има някой, който е напълно различен от самия тийнейджър, има повече опит. Не забравяйте, че забраненият плод е сладък. Копнежът за всичко забранено и непознато е генетично обусловен.

Грешки на родителите

Разбирате, че детето ви е зависимо, но в същото време искрено и доверчиво. Съвършено разбирате, че той може да изпадне в беда, защото не винаги ще бъдете там. Родителите често изпитват паника и правят грешки.

Пълен контрол и изолация. Ако не можете винаги да сте с детето си, тогава трябва да сте сигурни в неговата безопасност. И детето е затворено у дома, ограничавайки живота до маршрута: училище – дом. Логиката на родителите – пораства – ще има време да общува. Пълната изолация обаче води до изолация и оттегляне във виртуалния свят. Такова дете се счита за странно, то се превръща в изгнаник, което влошава положението му. Той никога няма да се научи да се съпротивлява на света, няма да стане самодостатъчен човек. В допълнение, виртуалният свят също е опасен. Със сигурност ще има някой, който ще „разбере“ детето, ще го завърже за себе си и след това ще се възползва от неговата доверчивост. Струва си да си припомним „сините китове“ и подобни групи.

2. Наказания. Детето често прави грешки, от които се учи, трупайки опит. И самият той разбира доколко е прав или виновен в определена ситуация, но често родителите му не му позволяват да прави свои изводи. Всяко неподчинение или нарушение се наказва незабавно. Жестокостта на родителите поражда у детето страх и желание да се дистанцира от тях.

3. Пренебрегване. Някои родители вярват, че децата научават света по -бързо, ако са независими. Може и да е така, но е много трудно да се живее без защита. Децата се нуждаят от съвет, подкрепа, любов. Един разочарован самотен тийнейджър става плячка на обществено опасни хора.

Как да помогнем на тийнейджър

Тийнейджърът не се нуждае от защита от изкушения и опасности, той трябва да бъде научен да им устоява.

Първо премахнете табутата от опасни теми: наркотици, секс, лоши навици. Обсъдете това с децата си, говорете честно и открито и отговаряйте на въпроси. Нека детето научи от вас за реалните последици от определени действия.

Второ, бъдете честни с децата, проявете интерес към живота им, насладете се на победи, подкрепете в случай на неуспехи. Разкажи за себе си. Израстващите деца ценят откровеността.

Трето, не четете лекции и не забранявайте. Дайте своето мнение по конкретни въпроси, но оставете избора на детето. Кажете, че му вярвате, вярвайте му. Доверието обаче не означава липса на контрол.

Четвърто, включете детето в живота на семейството, то трябва да е наясно със своята важност и нужда. Използвайте метода „нищо без теб“.

Пето, не забранявайте на детето да общува с връстници, по -добре е да опознаете по -добре приятелите на детето.

Скъпи родители, вие сте възпитали добро, искрено, доверчиво дете. Това е страхотно, но сега трябва да се положат усилия, за да може той да запази своята искреност и доброта, докато се занимава с реалността. Помогнете на тийнейджъра си.

Източник: https://razkazi.net