Защо бебетата се прозяват?

Съвети

Прозяването е един от многото, но не единствените признаци на умора, върху които консултантите по съня се фокусират в работата си. Това е така, защото може да има няколко причини за прозяване.

Интересното е, че прозяването е един от най-древните рефлекси, присъщи не само на хората, но и на други бозайници, птици и дори риби.

– Човек прави първата прозявка още по време на вътреутробното развитие, около 12-ата седмица.

– Една прозявка продължава средно не повече от 6 секунди. Всичко, което продължава по-дълго, е резултат от вашия собствен навик и начин на прозяване. Някой издава различни звуци, когато се прозява, но това няма нищо общо с физиологичното прозяване.

– Прозяването е заразно. Хората започват да се прозяват не само когато видят други да се прозяват, но и когато гледат видеоклипове или снимки на хора, които се прозяват. Освен това често е достатъчно човек да прочете или да помисли за прозяване, за да започне сам да се прозява.

Да видим защо бебетата се прозяват?

Въпреки че много изследвания са посветени на изучаването на причините за прозяването, учените все още не могат да се споразумеят каква е основната му цел. Ето някои популярни версии за целта на прозяването:

1. Насищане на кръвта с кислород.

Има версия, че прозяването възниква в резултат на ниско съдържание на кислород в кръвта: с помощта на дълбоко вдишване тялото получава глътка кислород.

2. Загрейте.

Друга цел на прозяването е да разтегнете и отпуснете уморените или стегнати мускули. На първо място, това са мускулите на фаринкса и езика, но също така и мускулите на цялото тяло: затова човек често се разтяга едновременно с прозяване. Такова загряване подобрява кръвообращението, помага за ободряване на тялото и привеждането му в състояние на готовност за действие.

3. Успокой се.

Хората се прозяват преди вълнуващо събитие. Прозяването често се случва, когато хората са нервни преди важно събитие: студентите се прозяват преди изпити, парашутистите преди скок и артистите преди представление. С помощта на прозяване хората тонизират тялото и се ободряват.

4. Прозяването е полезно за ушите.

Тъй като фаринксът е свързан с кухината на средното ухо чрез специални канали, прозяването помага за изравняване на налягането в ушите.

5. Признак на умора.

И най-често срещаната и полезна версия за майките: прозяването е сигнал, че е време тялото да си почине.

Какво трябва да направи една майка, ако види бебето си да се прозява?

1. Анализирайте. От колко време спи бебето – не е ли време да се връща в леглото?

2. Наблюдавайте. Ако прозяването е признак на умора, тогава прозяването често е повтарящо се, ескалиращо и придружено от други признаци на умора, като търкане на окото.